Wzrost stóp procentowych zagrożeniem dla kredytobiorców

Na szczęście istnieją narzędzia prawne i ekonomiczne do ochrony konsumentów oraz przedsiębiorców przed falą postępowań upadłościowych, o czym chętnie porozmawiam na bezpłatnych konsultacjach w siedzibie kancelarii w Sopocie lub telefonicznie.

Z tego miejsca serdecznie zapraszam także na:

– bezpłatny webinar – 21.06.2022 r., w którym opowiem „Jak wybrać skuteczną kancelarię restrukturyzacyjną” oraz

– rekrutację do bezpłatnego projektu edukacyjnego „Życie bez długów”, w którym rewolucjonizuję proces doradztwa restrukturyzacji i upadłości w autorskim projekcie dla pośredników i doradców finansowych.

W dniu 8. czerwca RPP (Rada Polityki Pieniężnej) po raz 9. od października 2021 r. podnosi stopy procentowe o 75 punktów bazowych i niestety nie będzie to ostatnia tego typu interwencja w 2022 roku. Aktualna wysokość stóp procentowych wynosi 6 procent jednak z najnowszych prognoz wynika, że jeszcze w tym roku mogą one wzrosnąć do poziomu 10-11%.

Podnoszenie stóp procentowych w sytuacji wzrostu poziomu inflacji jest jednym z podstawowych działań RPP, jednak konsekwencje takich działań są głównie odczuwalne na rzecz osób spłacających zobowiązania finansowe.

Aktualnie raty kredytów hipotecznych uległy wzrostowi już po ponad 100%! Przykładowo, jeśli ktoś w 2021 roku zaciągnął kredyt przed podwyżkami stóp procentowych na kwotę 500 000 zł rata wynosiła na dzień zaciągnięcia zobowiązania średnio 1978 zł. Po ostatnich podwyżkach aktualna rata wynosi już 4281 zł, czyli różnica na racie wynosi 2303 zł.

Oznacza to, że Polska rodzina musi zabudżetować ponad dwa razy większy koszt kredytu, przy prawie tym samym dochodzie. Konsekwencje będą bardzo dotkliwe, ponieważ większość kredytobiorców nie ma możliwości zwiększenia poziomu swoich dochodów, jak tylko wnioskowanie o podwyżkę u pracodawcy.

Opracowanie totalmoney.pl

Niestety, tego typu działania destabilizują i tak już mocno nadszarpniętą sytuacje przedsiębiorców, co wraz z innym aspektami gospodarczymi (jak m.in. wzrost ceny gazu, prądu, kosztów surowców) może doprowadzić do podjęcia decyzji o likwidacji firmy, ze względu na brak jej opłacalności.

To natomiast może doprowadzić do zwolnień, które wprowadzą konsumentów w jeszcze większe problemy. Niniejsza kolej zdarzeń, nie bez znaczenia, doprowadzi finalnie do obciążenia w znaczącym stopniu budżetu Państwa Polskiego.

Na dzień dzisiejszy, część konsumentów podejmuje walkę przed niedoborami finansowymi zaciągając pożyczki bankowe, chwilówki oraz pożyczki prywatne, które przeznaczane są na brakujące środki finansowe potrzebne do spłaty już posiadanych kredytów oraz potrzeby konsumpcyjne. Polscy kredytobiorcy liczą, iż w niedługim czasie trend wzrostów stóp procentowych oraz inflacja się ustabilizują i przejdą w fazę obniżek, co pozwoli im na powrót do normalnego funkcjonowania.

Niestety, nic bardziej mylnego. Osoby, które decydują się na drogie i pozabankowe finasowania popadną w niedługim czasie w jeszcze większe problemy finansowe i staną przed widmem niewypłacalności i utratą całego posiadanego majątku.

Każdy kredytobiorca na dzień dzisiejszy musi liczyć się z tym, że jego raty kredytowe do końca roku mogą się jeszcze podwoić i z wyżej przytaczanego przykładu wzrost raty kredytu z poziomu 2000 zł może szybko przekroczyć 4000 zł, co łącznie da nam ratę za kredyt 500 000 tyś zł w ratalnej wysokości ponad 8 000 zł.Roczny koszt utrzymania nieruchomości to 96 000 zł. W takim tempie, jeśli założylibyśmy zakup nieruchomości za gotówkę z regularnego oszczędzania powyższej kwoty, to już w ok. 5 lat moglibyśmy ją nabyć bez obciążania hipoteki.

Konsekwencją aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarki będzie zjawisko, nie tylko masowych upadłości i pozbawienia kredytobiorców ich nieruchomości, ale i masowy ich wykup przez zagraniczne fundusze inwestycyjne, które przejmą i przeznaczą je na długoterminowy wynajem. Oznacza to koniec ery własności w Polsce, a wprowadzenie tzn. „sytemu niemieckiego”, gdzie 80% nieruchomości użytkowanych przez obywateli nie jest ich własnością.

Na szczęście istnieją narzędzia prawne i ekonomiczne do ochrony konsumentów oraz przedsiębiorców przed falą postępowań upadłościowych, o czym chętnie porozmawiam na bezpłatnych konsultacjach w siedzibie kancelarii w Sopocie lub telefonicznie.

 

Z tego miejsca serdecznie zapraszam także na:

bezpłatny webinar8.08.2022 r., w którym Łukasz Równicki z mojego zespołu opowie, jak przy aktualnej inflacji i wzroście rat kredytowych chronić siebie i swoją rodzinę przed utratą majątku?

Rafał Machaliński DBA,  LL.D

Zapisz się na webinar 8.08.22

Inflacja i wzrost rat kredytów.
Jak chronić siebie i swoją rodzinę przed utratą majątku?

Wydarzenie jest bezpłatne!